Registr dlužníků

K čemu je registr dlužníků

Registr dlužníků je skvělý způsob, jak si ověřit finanční spolehlivost dané osoby. Banka, telefonní operátor nebo třeba leasingová společnost používají registr dlužníků, když si u nich chcete něco zařídit. Banka si nechá vyjet výpis z registru dlužníků vaší osoby a hned vidí, jestli někde dlužíte, jak splácíte, jestli včas, nebo zda jste problémový klient. Nikde není psáno, že pokud jste nikdy půjčku neměli, je to pro vás plus. Banky totiž velice rády vidí, že jste třeba jednu nebo dvě půjčky už měli a řádně jste je spláceli. Pozor, v registru dlužníků nejsou pouze půjčky, ale třeba i to, že neplatíte včas účty za telefon.

Druhy registrů dlužníků

Registr dlužníků není jen jeden, v ČR máme několik druhů. Nejdůležitější registr zřizuje ČNB, mluvíme tu o Centrálním registru. Možná se teď ptáte, jestli je tento registr veřejně přístupný. Odpověď zní ano. Do tohoto registru může nahlédnout každý občan, díky tomu zjistíte, jak vás vidí banky. Záznam z registru se maže po třech letech od jeho zapsání. Další druh registru je SOLUS – Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěru Spotřebitelů. Tento registr používají pro ověření hlavně leasingové společnosti a také telefonní operátoři. Jsou i další registry jako například NRKI a BRKI.

Získaní výpisu z registru

Na Vítězné pláni, Praha 4: to je adresa klientského centra, kde si můžete zažádat o výpis z registru bankovního i nebankovního. To můžete udělat osobně nebo dopisem. Na internetu si můžete najít, jak se o takový výpis žádá, najdete tam i předpřipravené formuláře. Cena za výpis se pohybuje kolem 300Kč. Pokud zmíníme databázi SOLUS, můžete o výpis z ní požádat formou SMS.
Další témata:

Investování pro začátečníky: Jak začít budovat finanční budoucnost
Jak na rychlé půjčky aneb zadlužujte se zodpovědně
Investice do nemovitostí
Jak si chránit svůj bankovní účet
BB Půjčka
Registry dlužníků
SMS půjčka - první půjčka zdarma
Krátkodobé SMS půjčky do 5000 Kč ihned
SMS půjčka - bez 1 kč, bez příjmu
Půjčka bez doložení příjmu - rychle a jednoduše
SMS půjčky pro problémové klienty
Půjčky bez registru a solusu pro každého
Půjčka před výplatou
Půjčka bez doložení příjmu 300tis
Půjčka do výplaty na účet
Zuno spořící účet
Půjčka bez doložení příjmu Cetelem
Půjčky bez registru
SMS půjčka
Nejlevnější dodavatel elektřiny
Na nákup vozu jedině Půjčka na auto ČSOB